Advertisement

JPMorgan Chase & Co., Türk tahvillerini, bu yılki iyi performansının ardından, "daha az cazip" şeklinde yorumda bulunarak, bölgesel tahvil portföyünde "overweight"ten "nötr"e düşürdü

Türk tahvillerinin faizi yükselişini üçüncü güne taşıdı ve JPMorgan'ın raporunun açıklanmasının ardından 10 baz puan ya da 0.01 yüzde puanı artışla, yerel saatle 10:05'te yüzde 8.08'e kadar çıktı.

Türk tahvillerinin faizi, bu yıl 352 baz puan ya da 3.52 yüzde puanı düşerek, 3 Ağustos'ta yüzde 7.49'a kadar indi ve önemli tahvil piyasaları arasında en hızlı düşüşü gösterdi. JPMorgan, açıklamasında, yabancıların sahip olduğu Türk tahvillerinin oranının yüzde 25 civarına çıkarak rekor seviyeye ulaşmasının da satış dalgası geleceği yolundaki endişeleri artırdığına dikkat çekti.

JPMorgan analistlerinden George Christou ve Laura Bierer, bugünkü raporlarında, "Türkiye'nin makro temel göstergelerinde olumlu kalmaya devam ediyoruz. Ancak Türk Hazine tahvillerinin halihazırdaki güçlü performansı ile birlikte, piyasanın yüksek betası ve yabancıların yüklü miktarda pozisyon tutmaları, bizi Türkiye'yi 'overweight'ten 'nötr'e düşürmeye sevketti" şeklinde görüş bildirdiler ve Türk tahvillerinde "long" kalmanın risk/getiri'sinin mevcut faizlerde daha az cazip olduğu değerlendirmesinde bulundular.


BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Eylül 2012 Pazartesi, 00:37 Misafir eğitim şart ! jpmorgan chase bir defa bir derecelendirme kuruluşu değil, banka. bankalarda yatırımcılara tavsiyede bulunmayıpta ne yapacak ? çelişki burada nerede ? biraz daha eğitim & bilgi & birikim tavsiye ederim. gevezelik yapmak kolay :-)
15 Ağustos 2012 Çarşamba, 13:10 Misafir türkiye yakasını bu derecelendirme kuruluşlarından ne zaman kurtaracak acaba. hem derecelendirme yap, hem de yatırım, bu ne tür bir çelişkidir, ama artık herkes bu kuruluşların ne olduğunu çok iyi biliyor.