Advertisement

Çin banklarının takipteki alacakları, bankacılık regülatöründen yapılan açıklamaya göre, 30 Haziran'da biten üç aylık dönemde, 18.2 milyar yuan (2.86 milyar dolar) artarak 456.4 milyar yuana çıktı. Açıklamada, kötü kredilerin, devlete ait en büyük banaklar, kırsal kesim bankalrı ve yabancı bankalar dahil, tüm bankacılık gruplarında bozulmalar yaşadığı vurgulandı.

Çin bankaları, ekonominin altı çeyrek üst üste yavaşlaması ve merkez bankasının faizleri bu yıl iki kez düşürmesi ile birlikte, artan temerrütler, zayıf kredi talebi ve düşen kredi karlılığından dolayı güçlüklerle karşı karşıya kaldı. Ülkenin 3,800 bankasının toplam net kar büyümesi, yılın ilk çeyreğindeki yüzde 24 seviyesinden, ikinci çeyrekte yüzde 23'e yavaşladı.

Şanghay'da Capital Securities Corp. analistlerinden Xie Jiyong, "Bankaların varlık kalitesinin, tüm ekonomiye paralel bir şekilde, bozulma yaşadığı konusunda şüphe yok" dedi ve "Soru, bu durumun ne zaman zirve yapacağı. İstikrar konusudna henüz işaretler göremiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.