Advertisement
ABD'de New York bölgesinde imalat sanayi Ağustos ayında, son 10 ayda ilk kez daralma gösterdi. Bu durum, ABD fabrikalarının küresel ekonomik yavaşlamanın baskısını hissettiğini işaret ediyor.

New York Fed genel ekonomik endeks, Temmuz ayındaki 7.4 seviyesinden Ağustos ayında eksi 5.9'a geriledi. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 7.0 seviyesinde çıkması bekleniyordu.  Empire State Endeksi olarak da adlandırılan ve New York, kuzey New Jersey ve  güney Connecticut bölgelerindeki imalat sanayini kapsayan bu verinin sıfır seviyesinin altında çıkması, sektörde daralma olduğunu işaret ediyor.

Yılın ilk yarısında tüketicilerden gelen talepteki yavaşlama, sınırlı sermaye harcamaları ve stoklardaki artışlar, fabrikalara üetimi artırmak için çok az neden sağlıyor. Bölgedeki imalatçılar için siparişler, son bir yılın en düşük seviyesine indi ve bu durum, resesyondan çıkılmasına öncülük eden bu sektörün, zayıflayan küresel ekonomiden kaynaklanan büyük bir engelle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

New York'ta TD Securities Inc. kıdemli ABD stratejisti Millan Mulraine, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Görünüm özellikle olumlu değil" dedi ve "Yavaşlayan küresel büyüme ivmesi, ABD ihracatı ve özellikle imalat sanayinde yansımasını bulacak" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan 56 ekonomistin tahminleri eksi 2 ile 10 arasında kaldı.

Empire State yeni siparişler endeksi, önceki ayki seviyesi olan eksi 2.7'den Ağustos ayında eksi 5.5'e düşerken, nakliye endeksi 10.3'ten 4.1'e indi.