Advertisement

ABD'de yaşam pahalılığı Temmuz ayında ikinci ay üst üste çok fazla değişmeyerek, firmaların fiyat belirleme gücünü tam olarak kontrol edemediklerini gösterdi.

Çalışma Bakanlığı'ndan bugün açıklanan verilere göre tüketici fiyat endeksindeki beklenmedik veriler geçtiğimiz 12 ay boyunca yüzde 1.4'lük yükseliş göstererek Kasım 2010'dan beri en düşük yıllık artışı kaydetti. bloomberg News tarafından görüşülen 85 ekonomistin tahminlerinin medyanı yüzde 0.2'lik yükselişe işaret ediyordu. Dalgalı gıda ve akaryakıt fiyatlarını içermeyen çekirdek endeks, beklenenden az yükseldi.

Şirketler işsizliğin yüzde 8'in üzerinde takılı kaldığı bir ortamda fiyatlarını arttırmayı zor bulabilirler. Düşen enflasyon, önümüzdeki ay toplanacak olan Fed yetkililerinin ekonomiyi canlandırmak için gerekirse ilave teşvik kararı almasını muhtemel kılıyor.

RBS Securities INC.'nin ABD ekonomisti Omair Sharif, "Ekonominin yılın ilk yarısında gayet zayıf olması büyük ihtimalle daha az fiyat belirleme gücü olduğuna işaret ediyor" dedi. Sharif, zayıf ve indirimli alış verişi tercih eden bir tüketici ortamında fiyat artırımına gidilmesinin zor olacağını belirtti. Sharif, "Eğer siz Fed olasydınız, enflasyon en düşük endişelerinizden birisi olurdu şu anda" dedi.

Bugün açıklanan bir başka rapora göre imalat New York bölgesinde Ağustos ayında beklenmedik bir şekilde gerileyerek, küresel ekonomik yavaşlamanın yaşandığı ortamda fabrikaların kesintiye gittiği sinyalini verdi.