Advertisement

ABD'de sanayi üretimi Temmuz ayında, motorlu araç üretimindeki artış ve rekor sıcaklığa ulaşan hava koşullarından dolayı kamu hizmet ürünlerinin kullanımındaki artışın etkisi ile yükseldi.

Fabrikalar, madenler ve kamu hizmetleri üretimini kapsayan sanayi üretimi geçen ay yüzde 0.6 arttı. Sanayi üretimi, Haziran ayında yüzde 0.4 artıştan yüzde 0.1 artışa revize edildi. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, sanayi üretiminin yüzde 0.5 artması bekleniyordu.

Sanayi üretiminde görülen son üç ayın en hızlı artışı, ekonomik büyümeye önemli bir destek sağlayan bu sektörün teklemeye başladığı yolundaki endişeleri azalttı. Aynı zamanda, Avrupa'nın bazı kısımlarındaki resesyon ve ABD'de maliye politikalarında daralmaya gidileceği beklentileri, Amerikan üretim tesisleri için önemli engelleri oluşturuyor.

Philadelphia'da Janney Montgomery Scott LLC sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Guy LeBas, "Otomobil endüstrisinde ve diğer bazı sektörlerde halen güçlü trendler var ve bu durum, sanayi üretimini negatif bölgeye geçmekten koruyor" dedi.

Bloomberg News'un anketine katılan 85 ekonomistin tahminleri yüzde 0.2 daralma ile yüzde 1.1 artış arasında gerçekleşti.