Advertisement

Avrupa hisseleri, New York bölgesindeki imalat aktivitesi verilerinin beklentilerin altında kalmasının ardından Fed'in ekonomiyi canlandırmak için müdahale edebileceği söylentileriyle, Stoxx Europe 600'ün dün neredeyse son 5 ayın en yüksek seviyesini görmesinin ardından çok değişmedi.

Rio Tinto Plc'nin yüzde 3.4 gerilediği bir madencilik endeksi düşüşe uğradı. Kazak metal üreticisi Eurasian Natural Resources Corp. bu senenin en büyük düşüşünü yaşadı. Standard Chartered Plc, New York'un kara para aklama soruşturmasını kapatmak için 340 milyon dolara anlaşmasıyla yüzde 4.4 değer kazandı.

Stoxx 600 Endeksi çok değişmeyerek Londra saatiyle 16:30'da 270.56 puan oldu. Avrupa hisseleri, beklenenden daha iyi firma gelirleri ve politika yapıcıların ekonomiyi teşvik etmek için ilave önlem alacağı söylentileriyle son 10 haftayı ralliyle geçirdi. Stoxx 600, dün Alman ekonomisinin beklenenden daha az yavaşladığını gösteren verilerin gelmesiyle tırmanış kaydetti.

Bugün Stoxx 600'de listelenen şirket hisselerinin el değiştirme hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 54 altında kaldı. İtalya, Lüksemburg, Avusturya ve Yunanistan'da ise piyasalar bugün kapalıydı.