Advertisement

Çin Başbakanı Wen Jiabao, ülke ekonomisinin baskı altında olduğunu ve bu sorunların bir süre daha sürebileceği konusunda uyarsa da, 2012'ye ait büyüme hedefin tutturulabileceğini söyledi. Wen, enflasyondaki gevşemenin para politikaları uygulamalarına daha fazla olanacak tanıyacağını, Temmuz'daki verilerin büyümede daha fazla yavaşlamaya işaret etmesinin ardından ekonomide pozitif sinyallerin görülmeye başlandığını anlattı.

Yıl sonuna ait ekonomik ve sosyal büyüme hedeflerinin tutturulacağına emin olduğunun altını çizen Wen, ekonomi üzerindeki aşağı yönlü risklerin "oldukça fazla" olmayı sürdürdüğünü ve para politikası uygulamaları için alanın arttığını söyledi.

Enflasyonun Temmuz'da 30 ayın en düşük seviyesine gerilemesi, ihracattaki sert düşüş ve yeni yuan kredilerinin beklentilerin altında kalmasının ardından Wen'in yorumları, Çin'in munzam karşılıkları indireceği spekülasyonlarını artırabilir.

Politika yapıcıların son haftalarda büyümeyi desteklemenin temel endişenin olduğunu belirten Londra'daki Capital Economics Ltd.'ın ekonomistlerinden Qinwei Wang, yakın zamanda daha fazla para politikası desteğinin geleceğini öngördü. Qinwei, açıklanacak para politikaları arasında munzam karşılık oranları indirimi ve yerel hükümetler tarafından uygulanacak altyapı projelerini kapsayacağını söyledi.

Çin ekonomisi 2. çeyrekte yüzde 7.6'ya geriledi.