Advertisement

Hakkında İran ile kara para aklama işine girdiği iddiası bulunan İngiliz Standard Chartered bankasının tüm iddiaları kapaması için New Yorklu regülatöre vereceği 340 milyon doların 3 katı ödeme yapmak durumunda kalabilir.

Londra'daki CMS Cameron McKenna'in avukatlarından Simon Morris, bankanın ABD Hazinesi, Fed, Adalet Bakanlığı ve Eyalet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmaları kapamak için 1 milyar dolar ödemek zorunda kalabileceğini söyledi. Liberum Capital'ın analistlerinden Cormac Leech ise bu maliyeti 700 milyon dolar olarak öngörüyor.

New York Finansal Hizmetler Kurumu Başkanı Benjamin Lawsky, Standard Chartered'ı 6 Ağustos'ta İran'a, federal kanunları ihlal eden 250 milyar dolarlık işlemde yardımcı olmakla itham ederek, bankanın New York eyaletindeki bankacılık lisansını tehdit etti. Londa'daki Sanford Bernstein Research'ün analistlerinden Chirantan Barua, lisans iptalinin StanChart'ın Asya'daki müşterilerinin ödemelerini dolarla yapma imkanına zarar vereceğini ve kazançlarını da yüzde 40 azaltacağını anlattı.

"Olay daha sonlanmadı" diyen Londra'daki Olivetree Securities'in finansal sektör stratejistlerinden Simon Maughan, ancak bankanın lisansının şu anda güvende olduğunu söyledi. Maughan, bankanın, kurallarda "teknik hatalar" olduğunu kabullenmesinin ardından artık iddiaları kapamak için harekete geçmesinin gerektiğini ifade etti.

StanChart'ın hisseleri dün yüzde 4.1 kazançla 1,426.50 Pence'e yükseldi.