Advertisement

ABD'de imalat rakamlarının karışık sinyaller vermesinin, yatırımcıları Fed'in daha fazla teşvik uygulayacağını düşündürtmesi üzerine hisselerin çoğunluğu değer kazandı.

Abercrombie&Fitch Co. ve JDS Uniphase Corp., beklentilerin üzerinde kazanç açıklamasının ardından yüzde 8.2'nin üzerinde ralli yaptı. Deere&Co., kârın, analistlerin tahminlerinin altında gelmesi ve şirketin tüm yıla ait beklentilerini aşağı çekmesinin ardından yüzde 6.3 değer kaybetti. Staples Inc., daha yavaş büyüme öngörmesi sonrasında yüzde 15 düştü. Amerikan Borsalarında değer kaybeden hisselerin 2 katı oranında hisse değerlendi.

S&P 500 Endeksi önce yüzde 0.2 düştü, ardında yüzde 0.1 kazançla 1,405.53 puana yükseldi. Dow Jones Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 13,164.78 puana geriledi. Amerikan borsalarında işlem hacmi 4.8 milyar hisse ile 3 aylık ortamanın yüzde 26 altında seyretti.

Verilerin karışık geldiğini belirten, bu sebeple QE3 tahminlerinin birbirini tutmadığını belirten Morgan Stanley Smith Barney'nin küresel yatırım çözümleri direktörü Andrew Slimmon, Fed'in 31 Ağustos'taki toplantısına kadar çok temel bir ekonomik veri açıklanmayacağını hatırlattı.

ABD'de imalat sanayî Temmuz'da artış kaydederken, New York bölgesindeki imalat Ağustos'ta, Ekim'den bu yana ilk kez düştü.