Advertisement

Finansal sistemi, para piyasası yatırım fonlarına akından korumak için yeni kuralların gerektiğini söyleyen New York Fed Başkanı William C. Dudley, ABD Sermaye Piyasaları Komisyonu SEC'in başkanı Mary Schapiro'nun daha fazla denetim önerisine destek verdi.

Para piyasası yatırım fonlarındaki kırılganlığın çok yüksek olduğuna dikkat çeken Dudley, para fonlarının sermaye tamponları ve yatırımcıların çekebileceği para miktarlarında ölçülü sınırlamaların olması gerektiğini belirterek, "Bu reformalar, ekonomiyi gelecekteki finansal istikrarsızlıktan korumak için gerekli" dedi.

Sermaye tamponları ve itfa sınırlamaları, şimdiye kadar 4 meslektaşından destek almakta başarısız olan Schapiro'nun para fonu düzenlemelerinin desteklenmesi planında da yer alıyor. Schapiro'nun yeterli desteği alamaması hâlinde öneriyi rafa kaldırması gerekecek.

Hazine verilerini referans alarak yazdığı Bloomberg makalesinde Dudley, toplamda 1 trilyon dolarlık varlığı bulunan 105 Amerikan para fonunun, kendilerine borçlanan en büyük 20 kurumdan herhangi birinin temerrüte düşmesi hâlinde hisse başına 1 dolara gerilemiş olabileceğini belirtti.

ABD Hazinesi Finansal Araştırmalar Birimi'nin yıllık raporuna göre, fondan kredi alan en büyük 10 kurumdan birinin temerrüte düşme ihtimaline karşı kırılganlığı bulunan fonların sayısı 219'a yükseldi.