Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in başbakanı Wen Jiabao'nun enflasyondaki gevşemenin, daha fazla para politikaları uygulamasına imkan sağladığını söylemesinin ardından Japon hisseleri değerlendi; Nikkei 225 Endeksi 6 haftanın en yüksek düzeyine çıktı.

Çin'deki fabrikalar için robot üreten Fanuc Corp. yüzde 3.6 değer kazandı. Satışlarının neredeyse yüzde 60'ını Avrupa ve ABD'de gerçekleştiren fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc., yenin zayıflaması üzerine yüzde 2.2 primlendi. Dai-Ichi Life Insurance Co., Moody's'in, şirketin Janus Capital Group Inc.'teki yatırımını olumlu olarak değerlendirmesi sonrasında yüzde 5.2 yükseldi.

Çin'de parasal gevşemenin devreye girmeye başladığını belirten Mitsubishi UFJ Asset Management Co.'nun Tokyo'daki stratejistlerinden Kiyoshi Ishigane, Wen'in çok nadir direk sinyallerde bulunduğunu, ancak hükümetin, para politikalarıyla ekonomiyi desteklemek istediğini vurgulamak istiyor olabileceğini söyledi.

Wen'in olası teşvik açıklamaları hisseleri destekledi. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.7 kazançla 9,078.96 puana çıktı ve 4 Temmuz'dan bu yana en yüksek düzeyine işaret etti. Endeksteki işlem hacmi O-bon tatiline rağmen 30 günlük ortalamanın yüzde 1 üzerindedi. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1.3 artışla 757.09 puana çıktı.

Para politikası uygulamaları için alanın arttığını belirten Wen, Yıl sonuna ait ekonomik ve sosyal büyüme hedeflerinin tutturulacağına emin olduğunu söyledi.