Advertisement

Uluslararası piyasalar, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde para politikasını ayarlamak için alan bulunduğunu kaydetmesinden destek buldu. Asya hisse senetleri ve metaller yükselirken, Japon yeni ve ülke tahvilleri, ABD konut piyasasının istikrar kazanmakta olduğu spekülasyonuna bağlı olarak değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 11:57'de yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.4 yükseldi. Bakır yüzde 0.8 kadar değer kazanırken, petrol son üç ayın en yüksek seviyesi yakınlarında seyrediyor. Yen önemli para birimlerinin tümü karşısında değer yitirdi ve dolar karşısında 79.21'e kadar inerek son bir ayın en düşük seviyesini gördü. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvilleri düşüşünü dördüncü güne taşıdı ve aynı vadedeki Japon tahvillerinin faizi yüzde 0.85 ile son sekiz haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Devlet radyosunun verdiği habere göre, Çin Başbakanı, Zhejiang kentine yaptığı inceleme gezisi sırasında, Çin'in politika ayarlaması yapmak için daha fazla alanı olduğunu söyledi. Güney Kore'de işsizlik oranı geçen ay son yedi ayın en düşük seviyesine indi. Bugün ABD'de açıklanacak olan konut başlangıçları verisinin son dört yılın en yüksek seviyesi yakınlarında çıkması ve inşaat izinlerinin artması bekleniyor.

Tokyo'da Mitsubishi UFJ Asset Management Co. stratejisti Kiyoshi Ishigane, "Wen'in açıklamaları piyasayı yukarı itiyor ve piyasalar için olumlu bir faktör" dedi ve "Başbakan çok fazla böyle doğrudan açıklama yapmıyor, ancak hükümetin ekonomiyi para politikaları yoluyla desteklemek istediğini vurgulamak istemiş olabilir" değerlendirmesinde bulundu.