Advertisement

Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun para politikası uygulamaları için daha fazla alan olduğu sözlerinin, yabancı yatırımlardaki düşüşe işaret eden verilerin gölgesinde kalmasıyla Çin'deki hisselerin çoğunluğu düştü.

Çin'in hacim bakımından en büyük ikinci bira şirketi Tsingtao Brewery Co., beklentinin altında kazanç açıklamasının ardından yüzde 3.5 değer kaybetti. GF Securities Co., China Securities Journal'ın, Çin'in hisseler için marj finansmanını genişleteceğini söylemesi üzerine aracı kurumlar arasındaki kazançlara öncülük etti. Wen, enflasyondaki gevşeme, daha fazla para politikası uygulamalarına imkan sağlasa da, ekonomideki aşağı yönlü risklerin hâlâ daha büyük olmayı sürdürdüğünü belirtti.

Piyasanın, yatırımlardan tüketime doğru kayan ekonomideki yapısal sorunlardan ötürü endişelendiğine dikkat çeken Jingxi Investment Management Co.'nun yatırım genel müdürü Wang Zheng, Wen'in açıklamalarının, para politikasında gevşeme bekleyen yatırımcıların umutlarını canlı tuttuğunu belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 2,117.30 puana geriledi. Endekste değer kazanan her 5 hisseye karşılık yaklaşık 7 hisse değer kaybetti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.3 düşüşle 2,325.42 puana indi. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.2 artış kaydetti. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi ise dün yüzde 0.1'in altında kazançla kapandı.

Şanghay Bileşik Endeksi 2 Mart'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden büyümeye ilişkin endişelerle yüzde 14 düştü. Endeks, tahmini kazançların 9.5 katından fiyatlanıyor.