Advertisement

Bakır fiyatları, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun, gevşeyen enflasyonun Çin'e para politikalarını ayarlamak için daha fazla alan yarattığını söylemesinin ardından, hükümetin dünyanın en büyük ikinci ekonomisini desteklemek için adım atacağı beklentisinin artması sonrası yükseldi.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.8 yükselerek ton başına 7,443.75 dolara kadar çıktıktan sonra, Şanghay saati ile 11:04'te 7,426.75 dolara geldi. Aralık vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında, yüzde 0.5 yükselerek pound başına 3.3765 dolara geldi.

Baocheng Futures Co. analisti Cheng Xiaoyong, "Wen'in yorumları moralleri yükseltti" dedi ve "Öte yandan, reel talepteki büyüme eksikliği yukarı yöndeki hareketi sınırlayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Çin devlet televizyonunun dün verdiği habere göre, ülkenin doğusundaki Zhejiang kentine yaptığı inceleme gezisinde, Çin Başbakanı Wen Jiabao, "Para politikası operasyonu için büyüyyen bir alan var" dedi. Wen, devlet radyosununun haberine göre, ekonomi üzerindeki aşağı yönlü baskının "göreceli olarak geniş" olduğunu da söyledi.

Çin Başbakanı'nın bu yorumları, enflasyonun Temmuz ayında son 30 ayın en düşük seviyesine yavaşlaması, ihracattaki büyümenin çökmesi ve yeni yuan kredilerinin tahminlerin altında kalması ile birlikte, Çin'in bankalara uygulanan zorunlu karşılık oranlarını ya da gösterge faizini düşürebileceği spekülasyonunu güçlendirebilir. Çin Kasım ayından bu yana zorunlu karşılıkları üç kez ve politika faizini Haziran ve Temmuz aylarında olmak üzere iki kez düşürürken, yatırım projelerinin onaylanmasını hızlandırdı.

Aralık vadeli bakır kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.3 düşerek ton başına 54,320 yuana (8,532 dolar) düştü. LME'de, aluminyum, kurşun, nikel ve kalay yükselirken, çinko değer kaybetti.