Advertisement

Gelişen piyasa hiss senetleri, Tsingtao Brewery Co. ve China Yurun Food Group Ltd. gibi şirketlerin hayalkırıklığı yaratan kar rakamlarının, yüksek kar rakamları ile çıkışa geçen teknoloji hisselerini dengelemesi sonrası, kayıp ile kazanç bölgeleri arasında dalgalanıyor.

Çin'in hacim bakımından en büyük ikinci bira üreticisi Tsingtao Brewery, Hong Kong'daki işlemlerde, son dört ayın en düşük seviyesine inerken, ülkenin ikinci büyük et ürünleri tedarikçisi China Yurun yüzde 10'luk sert bir düşüş gerçekleştirdi. Çin'in en büyük internet şirketi Tencent Holdings Ltd., net karındaki hızlı çıkışın ardından yüzde 5.7 değer kazandı. Dünyanın en büyük ikinci kişisel bigisayar üreticisi Lenovo Group Ltd., karındaki artışın desteği ile, yaklaşık yedi haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1 düşerek, Hong Kong saati ile 13:40'ta 973.05 puana düştü. Endeks erken saatlerde, yüzde 0.1 kadar yükselmişti. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, Başbakan Wen Jiabao'nun yavaşlayan enflasyonun dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde para politikasını ayarlamak için alan yarattığını söylemesinin ardından fazla bir değişiklik göstermedi.

Bangkok'da Kasikorn Securities Co. Ltd. yatırım stratejisti Kavee Chukitkasem, "Yatırımcılar, her şirketin kar performansına dayanarak, seçici işlem yapıyor" dedi ve "Bu durum, içinde bulunduğumuz kar döneminin temel konusu" değerlendirmesinde bulundu.

İsteğe bağlı tüketim ürünleri ve ana ürün şirketlerini içeren endeksler, gelişen piyasalar endeksinde en çok kaybettiren gruplar olurken, en fazla teknoloji grubu yükseldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, merkez bankalarının yeni teşvik tedbirleri getreiceğine ilişkin iyimserlikle, 9 Ağustos'ta 979.28 puan ile son üç ayın en yüksek seviyesine çıktı ve 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 11 yükseldi.

Jonathan Garner başkanlığındaki Morgan Stanley analistleri, bugünkü raporlarında, son dönemdeki yükselişler ve küresel ekonomideki yavaşlamaya bağlı olarak, gelişen piyasalar göstergesinin yıl sonu tahminini yüzde 7 düşürerek 1,130 puana çekti. Daha önceki tahmin 1,210 seviyesindeydi. Ancak yeni tahmin halen mevcut seviyelerin yüzde 16 üzerinde.