Advertisement

Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, ABD ekonominin 2013'te büyük ihtimalle resesyona girmeyeceğini ve yeni teşviğin büyümeyi desteklemeyeceğini söyledi.

"Hiçbir ölçekteki parasal teşviğin, bu belirsizlik ve şirketlerin bütçe ve planlama yeteneksizliğini çözeceğini sanmıyorum" ifadeleriyle öne çıkan Fisher, önümüzdeki yıl resesyon ihtimalini çok yüksek görmediğini belirtti.

Dallas Fed Başkanı 2011'de 2 kez uzun vadeli faizlerin daha fazla düşürülmesine ve en azından 2013'ün ortasına kadar fazlerin sıfıra yakın tutulması hamlelerine karşı çıkmıştı. Fisher, 2008'de ise 5 kez daha sıkı para politikasından yana oy kullanmıştı. Richard Fisher bu yıl ise 12-13 Eylül'de toplanacak olan Fed Açık Piyasa Komitesi'nde oy hakkı bulunmuyor.

Kongre'den düzenlemeler ve mali politika konusunda netlik görülmesinin gerektiğini savunan Fisher, şirketlerin "savunma" konumunda kaldığını belirtti.

Fed 1 Ağustos'ta ekonomik verileri ve finansal gelişmeleri "yakından izleyeceğini" ve gerekirse daha fazla teşvik sunacağını söylemişti. ABD Merkez Bankası aynı zamanda Twist Operasayonu'nu da genişleteceğini ifade etmişti.