Advertisement

İspanya ve İtalya'nın iki yıl vadeli tahvilleri, İspanya'nın bankaları için 100 milyar euroluk (122.7 milyar dolar) lurtarma fonundan acil yardım isteyeceği spekülasyonuna bağlı olarak, iki günlük yükselişlerini tersine çevirdi.

Avrupa'nın gösterge tahvilleri olan Alman borçlanma kağıtları, Euro Bölgesi'nde enflasyonun geçen ay değişmemesinin ardından değer kazandı. İspanya'nın sorunlu bankalarının birleştirilmesi ile 2010 yılında kurulan Bankia grubu, konu hakkında bilgi sahibi olan bir kaynağa göre, ülkenin Avrupa Birliği fonundan ilk parçayı alacak. İspanya'nın iki yıl vadeli tahvilleri yerine on yıllıkları tutmak için yatırımcıların istediği ekstra faiz sekiz gün üst üste daraldı.

Londra'da Monument Securities Ltd. sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Marc Ostwald, "İspanya ile ilgili gelişmeler, insanların, getirir eğrisinde son dönemde görülen dikleşme hareketinin kar satışlarına duyarlı olduğunun farkına varmalarına neden oluyor" dedi. Getiri eğrisinin dik hale gelmesi, kısa vadeli tahvillerin faizlerinin uzun vadelilere göre daha hızlı düştüğü hareketi gösteriyor. Ostwald, "Piyasalar birbirinden kopmuş durumda. Short pozisyon tutanlar yönü belirliyor" değerlendirmesnde bulundu.

İspanya'nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi altı baz puan ya da 0.06 yüzde puanı yükselerek, Londra saati ile 11:21'de yüzde 4.20'ye çıktı. Temmuz 2014'te vadesi dolacak yüzde 4.75 faizli tahvillerin fiyatı, 0.11 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 1.10 euro düşerek 101.005'e indi. 10 yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizi ise altı baz puan düşerek yüzde 6.59'a indi ve iki yıllıkların faizi ile arasındaki fark 244 baz puana daraldı.

İki yıl vadeli İtalyan tahvillerinin faizi beş baz puan yükselerek yüzde 3.39'a çıktı.

10 yıl vadeli Almanya tahvillerimim faizi üç baz puan düşerek yüzde 1.54'e indi.