Advertisement

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (Kurul), faiz koridorunu değiştrirmedi.

Banka'dan yapılan açıklamaya göre, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 5,75, gecelik faiz oranları olan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 5, borç verme faiz oranı yüzde 11,5, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 11'de bırakıldı.

Banka ayrıca, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 0 ve borç verme faiz oranını yüzde 14,5'te tuttu.

Merkez Bankası, faiz kararının ardından yaptığı açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyid ettiğini ve yurt içi nihai talebin ılımlı bir toparlanma eğilimi sergilediğini, ihracatın ise küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen artış eğilimini korumakta olduğunu kaydetti. Banka, bu doğrultuda, toplam talep koşullarının enflasyondaki düşüşü desteklerken cari işlemler açığının kademeli olarak azalmaya devam etttiğini belirtti.

Kurul'un, Temmuz Enflasyon Raporu'nda öngörülen doğrultuda, önümüzdeki dönemde enflasyonun aşağı yönlü bir eğilim sergileyeceğini tahmin ettiğini belirten Merkez Bankası, bununla birlikte, enflasyonun bir süre daha hedefin üzerinde seyredecek olmasının fiyatlama davranışlarına dair temkinli bir duruş gerektirdiğine dikkat çekti.

Merkez Bankası, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle, para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağını belirtirken, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkilerinin dikkatle takip edileceğini, Türk lirası fonlama miktarının gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacağını belirtti.

Ayrıca Merkez Bankası, finansal istikrarı desteklemek amacıyla, Türk lirası yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karşılıkların Döviz ve altın cinsinden tesis imkânına dair getirilen esnekliğin bir miktar daha artırılmasını, bunun yanı sıra Türk lirası zorunlu karşılıklar için birim başına döviz bulundurma opsiyonunu belirleyen katsayının (rezerv opsiyonu katsayısı) ilk dilim için sınırlı ölçüde yükseltilmesini uygun bulduğunu da kaydetti.

Bu gelişmelere dikkat çeken Merkez Bankası, önümüzdeki dönemde faiz koridorunun kademeli olarak daraltılabileceğini ifade etti.

Açıklamada, "Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır." denildi