Advertisement

ABD'de konut başlangıçları Temmuz ayında düşerken, inşaat başlangıçları son dört yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu veriler, ABD'de konut piyasasının yılın ikinciyarısında iyileşmeye devam edeceğini işaret ediyor.

Konut başlangıçları Temmuz ayında yüzde 1.1 düşerek 746,000'e indi. Konut başlangıçları Haziran ayında 754,000 seviyesinde gerçekleşmişti. Bloomberg News'un anketine katılan 79 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 756,000 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Gelecekteki konut inşaatlarının öncü göstergesi olan inşaat izinleri ise 812,000 ile Ağustos 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Daha düşük maliyetli emlak ile birlikte rekor düşük seviyelerdeki mortgage faizleri konut talebinin artmasına ve PulteGroup Inc. gibi şirketlerin karlarının yükselmesine neden oluyor. Resesyonu tetikleyen konut sektöründe daha güçlü ve sürdürülebilir bir sıçrama için, icrata kibindeki konut sayısının azalması, istihdamdaki artış ve kredilere daha kolay ulaşılması gerekebilir.

Birmingham, Alabama'da Regions Financial Corp. başekonomisti Richard Moody, veri açıklanmadan önce yaptığı açıklamada, "Konut piyasası şu sıralar ekonominin en parlak kısmı olmaya başlıyor" dedi ve "Bu sektör aslında, geçmişte olduğunun tersine, ekonomi için bir engel değil, destekleyici bir unsur" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin konut başlangıçları için tahminleri 730,000 ile 800,000 arasında kaldı. Önceki ayki veri 760,000'den 754,000'e revize edildi.