Advertisement

Dolar, ABD'de konut başlangıç izinlerinin son 4 senenin en üst seviyesine çıkarak Fed'in teşvikleri önümüzdeki ay arttıracağı söylentilerini azaltmasının ardından yen karşısında son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. ABD hisseleri kazanç ve kayıplar arasında gidip gelirken, petrol ve buğday değer kazandı.

Dolar yüzde 0.2 yükselerek New York saatiyle 10:11'de 79.16 yen oldu. Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0.1'lik düşüşünü toparlayarak yüzde 0.1'den daha az bir artış kaydetti. Euro yüzde 0.4 değer kazanarak 1.2333 dolara ulaştı. Buğday yüzde 1.6 sıçrayış yaparak emtiadaki yükselişe öncülük etti. Petrol, New York'ta yüzde 0.2 prim yaptı. Hazine tahvilleri yükselerek 10 yıl vadeli faizleri 3 baz puana aşağı itti ve yüzde 1.78 yaptı.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, gelecekteki konut yapımının göstergesi olan konut izinleri geçtiğimiz ay 812,000 oranına ulaşarak Ağustos 2008'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, görüşlerini dün tekrarlayarak ekonominin 2013 yılında resesyona girmeyeceği ve yeni teşviklerin ekonomiyi canlandırmayacağını söyledi.

Roosevelt Investment Group yetkilisi Jason Benowitz, "Konut sektöründe izinlerin artıyor olması, burada gelecek olduğunu gösteriyor" dedi. Benowitz, bunun piyasa için olumlu olduğunu belirtti.