Advertisement

Fed'in para politikası komitesinde bu yıl oy hakkı bulunan Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, ABD Merkez Bankası'nın ABD ekonomisini düzeltme yeteneğinin sınırlı olduğu konusunda uyardı. Lacker Çarşamba günü Associated Press haber ajansına verdiği röportajda, Fed'in yüzde 8.3'te seyreden işsizlik oranını düşürmek için yapabileceklerinin "çok fazla" olmadığını savundu ve "Para politikasının büyüme ve işgücü piyasalarındaki sürdürülebilir etki yaratma yeteneği abartılıyor" dedi.

Lacker son 5 toplantıda Fed'in ekonomiyi desteklemeye yönelik hamlelerine karşı çıktı ve bankanın zayıf ekonomiyi canlandırmak için elinden geleni halihazırda yapmış durumda olduğu görüşünü korudu ve daha fazla müdahalenin enflasyon riskini ortaya çıkardığını söyledi.

Finansal piyasalar Fed'in 12-13 Eylül'deki toplantısında, ekonomik büyümeyi yeniden cesaretlendirmek için üçüncü tur tahcil alım programını başlatmasını umuyor.

Fed, Temmuz sonundaki toplantısında işsizlik yukarıda, büyüme de zayıf seyretmeye devam ederse harekete geçmeye hazır olduğunun sinyalini vermişti.

Lacker'ın açıklamaları geçtiğimiz ay ABD Kongresi'ne merkez bankasının hâlen daha ekonomi için yapabileceklerinin olduğuna inandığını söyleyen Fed Başkanı Ben Bernanke'nin ifadeleriyle çelişiyor. Bernanke, Fed'in işsşizlik oranını düşürmek için daha fazla destek gerekirse harekete geçmeye hazır olduğunu söylemişti.

Uzun süredir Fed'in rekor düşük faizleri 2014'ün sonlarına kadar sıfıra yakın tutma vaadine karşı çıkan Richmond Fed Başkanı şacker, belirli bir tarih kullanmanın finansal piyasaları şaşırttığını savundu ve Fed'in 2013'ün sonlarına doğru faiz artıracağını öngördü.