Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's, 2011'de ABD'nin notunun indirilmesinin ardından Hazine kağıtlarının faizlerindeki düşüşü, ülkenin kredi notunun daha yüksek olması gerektiğinin sinyali olarak algılayanların, kredi notlarını "yanlış" algıladığını savundu.

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin kredi notunun Standard&Poor's tarafından AA+'ya çekildiği 5 Ağustos 2011'den bu yana ABD Hazine kağıtları yüzde 5.6 getiri sağladı, faizler ise rekor düşük seviyelere geriledi. S&P ise geçtiğimiz yıl ABD hazine tahvillerinde görülen bu rallinin, yatırımcıların Avrupa'daki borç krizinden sığınılacak liman arayışı ve likit varlık talebinden kaynaklanabileceğini söyledi.

"Notlar gerçekten yalnızca bizim kriterlerimize göre göreceli kredi değerliliğinden ibaret" diyen S&P kredi analistlerinden Peter Rigby, bunun bir hedef olmadığını ya da fiyat-faiz kararı vermeye yönelik bir hamle olmadığını savundu. Rigby, yatırımcıların bu değerlendirmeyi göz önünde bulundurarak, kendi değerlendirmelerini yaptığını anlattı.

ABD hükümetinin artan borç yükünü kontrol altına alma planı eksikliği ve siyasi karar mekanizmasındaki "istikrar, etki ve öngörülebilirlik" zayıflığı gerekçeleriyle ABD'nin kredi notunu düşürmüştü. S&P'nin ABD'nin kredi notunun görünümünü hâlen daha Moody's ve Fitch gibi negatif olarak değerlendiriyor.

S&P, yabancı hükümetlerin dolar talebi ve dolar tabanlı petrol piyasasının ABD dolarında "doyumsuz bir talebe" neden olduğuna dikkat çekti.