Advertisement

Amerikan New York Times gazetesi, çöp kategorisindeki ya da yüksek faizli riskli şirket tahvillerinin, analistlerin piyasanın aşırı ısındığı konusundaki uyarılarına rağmen patlamaya yakın olduğunu ve düşeceğini yazdı.

Hazine tahvillerindeki düşük getiriler ve hisse senedi piyasalarındaki dalgalanmalar, yatırımcıları riskli ancak getirisi yüksek varlık arayışına itti. Yatırımcılar, yalnızca enflasyon kadar getiri sağlayan ve bir gün yükselip ertesi gün düşmeyecek hisseler bulmaya çalışıyor.

Uzmanlar da bu noktada devreye "çöp tahvillerin" girdiğine dikkat çekiyor.

JP Morgan'ın verilerine göre, ABD hazine tahvilleri yılın genelinde yüzde 2 getiri sağlarken, çöp tahviller bu yıl şimdiye kadar yüzde 10.2 kazanç sağladı.

The Times'a konuşan North Sea Partners'ın yönetici direktörlerinden Les Levi, faiz açlığı bulunan bu ortamda yüksek getirili tahvillerin şu anda tek eğlenceli varlık olduğunu söyledi.

Çürük tahvillerdeki yüksek getirilere rağmen Bank of America, yatırımcıları, bu tahvilleri çıkaran şirketlerin de ekonomideki döngüsel dalgalanmalara maruz olduğuna dikkat çekerek uyarıyor.

Bank of America analistlerinden Hans Mikkelsen ve Oleg Melentyev, durumun sürdürülebilir olmadığını savunurken, Wall Street Journal gazetesine konuşan millyarder yatırımcı Wilbur Ross da "Durum henüz aşırı tehlikeli bir boyu kazanmadı, ancak o yönde ilerliyoruz" dedi.

ABD'nin TMSF'si FDIC'nin eski başkanı Sheila Bair ise bu durumdan Fed'in aşırı düşük faiz politikasını mesul tutuyor.