Advertisement

Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in Avrupa Merkez Bankası ile birlikte çalışmayı sürdüreceklerini bir kez daha tekrarlaması ve ABD'de inşaat izinlerinin 4 yılın en yüksek düzeyine çıkmasının ardından Tokyo Borsası 2. gününde de artış kaydetti.

En büyük pazarı olarak Kuzey Amerika'yı sayan otomobil üreticisi Honda Motor Co. yüzde 1.7 primlendi. Satışlarının yüzde 40'ını Avrupa'da gerçekleştiren cam üreticisi Nippon Sheet Glass Co. yüzde 1.8 yükseldi. Japonya'nın en büyük ikinci motorsiklet üreticisi Yamaha Motor Co., Credit Suisse Group'un şirketin hisse notunu yükseltmesi üzerine yüzde 4.6 tırmandı. Tokyo Steel Manufacturing Co., yeni çelik fiyatları açıklamasının ardından yüzde 3.9 değerlenerek sektördeki kazançlara öncülük etti.

Yatırımcıların risk iştahının dünya genelinde açılmaya başladığını belirten Tokyo'daki Bayview Asset Management Co.'nun fon  yöneticilerinden Ichiro Takamatsu, ABD ekonomisinin de yeniden toparlanma seyrine dödüğünü, Almanya Başbakanı'ndan gelen açıklamaların da piyasaları desteklediğini söyledi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.6 kazançla 9,149.94 puana yükselerek bu haftayı yüzde 2.9 yukarıda tamamlamaya hazırlanıyor. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamaya yakın seyretti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi de yüzde 0.5 artışla 762.61 puana çıktı.

Standard&Poor's 500 Endeksi bugün yüzde 0.1 düştü. S&P 500 Endeksi inşaat izinlerinin yıllık 812 bin artarak Ağustos 2008'den bu yana en büyük sıçramasını kaydetmesinin ardından Perşembe günü yüzde 0.7 yukarıda kapandı.

Satışlarının yüzde 45'ini Kuzey Amerika'da kaydeden Honda yüzde 1.7 değerlenerek 2,623 yenden fiyatlandı.