Advertisement

Asya'nın en büyük ekonomisi Çin'in büyümeyi desteklemek üzere daha fazla adım atmaktan kaçınmasının etkisiyle bölgedeki ihracatın daha da azalacağı endişesi bu hafta Asya paralarına değer kaybettirdi.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, Çin'de ithalatın Temmuz'da son 3 ayın en düşük artışını kaydetmesinin ardından yüzde 0.3 geriledi. Hindistan, Güney Kore, Endonezya ve tayvan bu ay ihracatın düştüğünü açıkladı. Çin Başbakanı Wen Jiabao Çarşamba günü para politikası uygulamaları için alanın arttığını söyledi. Yuan bu yıl yüzde 0.9 değer kaybetti.

Çin'in teşvik uygulamamasından ötürü oluşan hayal kırıklığına dikkat çeken Singapur'daki Mizuho Corporate Bank Ltd.'ın ekonomistlerinden Vishnu varathan, Çin'in yuanın da daha hızlı değerlenmenmesine izin vermeyeceği algısının bulunduğunu, bunun da Asya paralarının kazanç alanını sınırladığını belirtti.

Filipin pezosu bu hafta ABD doları karşısında yüzde 1 değer kaybederek 42.315 düzeyine geriledi. Hint rupisi yüzde 0.9 zayıflayarak 55.775'e, Malezya ringgiti yüzde 0.4 gerileyerek 3.1330'a, Güney Kore wonu da yüzde 0.3 değer kaybederek 1,133.55 seviyesine düştü. Yuan, yüzde 0.1 zayıflayarak 6.3633'ten işlem gördü.

Çin Merkez Bankası Perşembe günü yuanın referans oranını 6.3495 seviyesine indirerek, 29 Kasım'tan bu yana en düşük seviyesine çekti.