Advertisement

Ekonominin yavaşladığına dair kaygıların, ABD ekonomisindeki ilerleme sinyallerinin gölgesinde kalması üzerine gelişen piyasa hisseleri değer kaybetti.

Güney Koreli Orion Corp., Woori Investment & Securities Co.'nun şirketin kâr büyümesinin azalacağını öngörmesi üzerine 13 ayın en düşük seviyesine geriledi. Tayvanlı LCD üreticisi Radiant Opto-Electronics Corp., BNP Paribas SA'nın kazançların zirveyi görmüş olabileceğini söylemesinin ardından son 2 haftanın en sert düşüşünü kaydetti. Güney Kore'nin en büyük ihracatçısı Samsung Electronics Co. yüzde 3.7 değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 975.01 puana geriledi. Endeks bu hafta yüzde 0.4 düştü. Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 0.6 kayıpla Asya Borsaları arasında en çok düşüş kaydeden endeks oldu. Kospi Endeksi'ndeki düşüşe Samsung Electronics öncülük etti. Telekomünikasyon hizmetleri ve teknoloji şirketleri göstergeleri, gelişen piyasalar endeksinde en kötü performans gösteren gruplar oldu.

Piyasanın bekleme modunda, piyasa güveninin de çok düşük olduğunu belirten National Austalia Bank Ltd.'ın birimlerinden Calibre Asset Managament Ltd.'ın yatırım müdürü Norman Chan, ekonomik endişelerin gevşemesi hâlinde, gelişen piyasaların yeniden yükseleceğini öngördü.

ABD'de inşaat izinleri, Lehman Brothers Holdings Inc.'in iflasını açıkladığının 1 ay öncesi olan Ağustos 2008'den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı ve konut piyasasında istikrar sinyalleri verdi. Almanya da Avrupa Merkez Bankası'nın borç krizini çözme planına destek verdi.

Hang Seng China Enterprises Endeksi, Hindistan Sensex Endeksi ve Vietnam'ın VN Endeksi yüzde 0.6'şar yükseldi. Gelişen piyasalar endeksi bu yıl yüzde 6.4 kazançla, yüzde 8.9 yükselmiş olan MSCI Dünya Endeksi'nin gerisinde kaldı. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, tahmini kazançların 10.8 katından fiyatlandı.