Advertisement

Japon ekonomisinin 10 yıldır fiyat düşüşü sorununun devam etmesine rağmen Tokyo Hükümeti, deflasyonun sonlanacağı tahmininde bulundu.

Bakanlar Kurulu, ülkedeki enflasyonun Mart 2014'te sonlanacak yılda yüzde 0.2'ye hızlanacağını öngördü. Tüketici fiyatlarında görüleceği tahmin edilen bu artış son 16 yılın ilk hızlanmasına işaret ediyor. Dünyanın en büyük 3. ekonomisinin nominal olarak yüzde 1.9 büyümesi bekleniyor.

Enflasyon ve büyüme tahmini, 13 Ağustos'ta açıklanan ve deflasyonun  yüzde 1.1 olarak gerçekleştiğine işaret eden 2. çeyrek GSYH rakamlarıyla çelişiyor. Fiyatlardaki düşüş ekonominin hızını keserek, yasakoyucuların, Japonya Merkez Bankası'na daha agresif parasal genişleme çağrılarında bulunmasına neden oluyor.

Deflasyonu sonlandırmanın başarılacağını düşünmeyen Tokyo'daki Dai-ichi Life Research Institute Inc.'in başekonomisti Toshihiro Nagahama, Bakanlar Kurulu'nun açıklamalarının tahminlerden çok hedef gibi olduğunu söyledi.

Japon hükümeti Japonya'nın kuzey doğu bölgelerini vuran Mart 2011'deki deprem ve tsunaminin ardından görülen toparlanmayı sürdürmeye çalışıyor.

Deflasyonun en kısa zamanda sonlanmasını umduğunu söyleyen Ekonomi Bakanı Motohisa Furukawa, ekonominin ekonominin büyümesini sürdürmesini beklediklerini ifade etti.