Advertisement

Çin'in bankacılık regülatörü, kredi kalitesindeki kötüleşme sinyallerini gerekçe göstererek, bankalara, imarcıları daha hızlı konut satışı için zorlamasını söyledi.

Çin Banka Düzenleme Komisyonu (CBRC) bankalara aynı zamanda imarcılardan daha fazla teminat talep etmesini ya da kredi geri ödemelerinde 12 ay içinde sıkıntı çekeceklerden proje ve hisselerini satmalarını istemesini söyledi.

Konuya dair bilgisi olan bir kaynak, "özel durumdaki" mortgage ve imar kredilerinin ya da kötüleme riski bulunanların son zamanda arttığını söyledi. CBRC ise bankalara, fonlama yetersizliği, yüksek kaldıraç oranları ve vadesi dolmaya yakın olan kredilerdeki sıçramanın, imarcıların finansman zincirinin çköüş riskini artırdığını söyledi.

KPMG LLP geçtiğimiz ay imarcıların "ciddi likidite sorunu" ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun sürdürüleceğini söylediği hükümetin emlak kontrollerinin etkisiyle konut satışları ilk 7 ayda yüzde 7.5 azaldı.

Politikalar beklenmedik şekilde sıkılaştırılarsa küçük imar şirketlerinin sorun yaşayabileceğini, ancak halka açık ve büyük şirketlerin iyi durumda olacağını öngören Zheshang Securities Co.'nun Şanghay'daki analistlerinden Dai Fang, satışların büyük ihtimalle yılın geri kalanında istikrarlı bir hızda artacağını söyledi.