Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların ABD Tüketici Güveni ve öncü göstergeler verilerini beklemeleri ile birlikte, politika yapıcıların bölge bankalarını korumak için harekete geçeceğine yönelik iyimserliğin desteği ile beş ayın en yüksek seviyesine çıktı. ABD endeks vadeli kontratları fazla değişmezken, Asya hisse senetleri yükseldi.

İspanyol bankası Bankia SA, kısa bir süre içinde yardım alacağı spekülasyonu ile yüzde 6.6 yükseldi. İsviçre'nin en büyük hayat sigortası şirketi Swiss Life Holding AG, ilk çeyrek karının analistlerin tahminlerinin üzerinde çıkmasının ardından yüzde 3.9 prim yaptı. Lonmin Plc, Güney Afrika'daki madende polisin grevdeki işçilere ateş açması ile artan şiddet olaylarının şirketin borç akitlerini yerine getiremeyeceği endişelerini artırması sonucu, Aralık 2008'den bu yana en düşük seviyesine indi.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 10:24'te 271.93 puana çıktı ve 20 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Gösterge endeks, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Avrupa Merkez Bankası'nın borç krizini çözmeye yönelik planını desteklemesi ile birlikte bu haftayı yüzde 0.8 kazançla geçirmeye hazırlanıyor. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 endeks kontratı yüzde 0.1'den daha az bir düşüş gösterirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.

Cenevre'de Notz Stucki & Cie. fon yöneticisi Pierre Mouton, "Merkel'in yorumları piyasaya yardımcı oldu" dedi ve "Avrupa'dan gelecek iyi haberler var. Piyasa, özellikle bankalar konusunda olmak üzere, aşırı kötümserdi. Avrupa'nın bankalara kredi verme taahhüdü, bölgenin onların batmasına izin vermeyeceğini gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx 600 Endeksi bu hafta ile birlikte 11'nci haftayı da kzançla geçirmeye yöneldi ve bu, Ocak 2009'dan bu yana en uzun haftalık çıkış dönemini işaret ediyor. Mevcut ralli, Yunanistan'ın ikinci genel seçimlerden sonra hükümet kurabilmesi ile başladı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin euroyu maliyeti ne olursa olsun koruyacağı yolundaki taahhüdüyle devam etti.