Advertisement

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre Facebook'un kurucularından ve CEO'su Mark Zuckerberg'in serveti, şirketin 17 Mayıs'taki ilk halka arzından bu yana 600 milyon dolar azalarak 10.2 milyar dolara geriledi.

Facebook hisseleri Perşembe günü şirketin 271.1 milyon hisseyi daha serbest bırakarak işlem yapılabilecek hisse sayısını yüzde 60 artırmamasının ardından yüzde 6.3 düştü. İnternet devinin dün gün içinde 19.69 dolara kadar gerileyen hisseleri günü 19.87 dolardan kapadı.

Piyasanın Faceboook'un geleceğine ikna olmadığını belirten "Facebook Effect" kitabının yazarı David Kirkpatrick, Zuckerberg'in kendi hisselerinin değerinin azalmasından büyük ihtimalle endişe duymadığını, ancak şirketin stratejik ve taktiksel fırsatları etkileyeceğinden kaygılandığını sötledi.

Zuckerberg'in serveti azalırken, Standard&Poor's 500 Endeksi'nin Nisan'dan bu yana en yüksek seviyesine tırmanmasıyla en zengin 40 kişinin özkaynakları 1.9 milyar dolar arttı.

Facebook, ilk halka arz fiyatı olan 38 doların yüzde 48 altında seyrediyor. Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi 16 milyar dolar ile tarihin en büyük teknoloji ilk halka arzına imza atmıştı.

48 milyar dolar piyasa sermayesi bulunan Facebook'un değeri, halka arzdan bu yana 40 milyar doların üzerinde düştü ve Bloomberg verilerine göre tarihin en kötü büyük ölçekli ilk halka arz performansını gösterdi.