Advertisement

Bakır Londra'da, Almanya'nın, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), talep için tehdit oluşturan Euro Bölgesi borç krizini bitirmeye yönelik planını desteklediği yolunda işaretler vermesi sonrası bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, dün yaptığı açıklamada, Almanya'nın AMB'nin euroyu destekleme yolundaki taahhüdü ile aynı çizgide olduklarını kaydetti. Avrupa ortak para birimi, dolar karşısında, son dört haftanın üçüncü haftasını da yükselişle geçirmeye yönlendi. Bakır ayrıca, dünyanın en büyük tüketicisi Çin'in , yavaşlayan ekonomisine destek için ilave teşviklere gidebileceği spekülasyonundan da destek buldu.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analistleri Nick Trevethan ve Natalie Robertson, bugünkü raporlarında, "Almanya, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil piyasasına desteğine yönelik sert muhalefetini gevşetiyor" dediler ve "Piyasalarda önemli konu Çin ve bu ülkenin politika gevşemesi ilan edip etmeyeceği" değerlendirmesinde bulundular.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.6 yükselerek, Londra saati ile 09:52'de ton başına 7,496 dolardan işlem görüyordu. Kontrat 7,526.25 dolara kadar çıkarak 10 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Aralık vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında yüzde 0.4'lük yükselişke pound başına 3.408 dolara geldi.

Securities Times'ta bugün çıkan habere göre, Çin Merkez Bankası, etkisi daha uzun bir zaman sonra görülen zorunlu karşılıklar faizinden önce politika faizini düşürebilir.

Londra'da Sucden Financial Ltd. traderı Robert Montefusco, "Gerçekten teşvik için umutlanıyoruz" dedi ve ABD'de bugün açıklanacak olan öncü göstergeler endeksinde sıçrama olacağı beklentisi ile birlikte, Merkel'in yorumlarının da metallere destek olduğunu sözlerine ekledi.

Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, Haziran ayında düşüş gösteren ABD öncü göstergeler endeksinin Temmuz ayında yüzde 0.2 yükselmesi bekleniyor. ABD'de dün açıklanan inşaat izinleri verisi Temmuz ayında, Ağustos 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

LME depolarından çıkarılma emri verilen bakır miktarı, Güney Kore'deki kayıtlarda, borsa verilerinin gösterdiği üzere, yüzde 13 artarak, 38,475 ton ile 10 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Bakır stokları yüzde 0.3 düşerek 234,550 tona indi.

Aluminyum, çinko, kurşun ve kalay, LME'de yükselirken, nikel değişmedi.