Advertisement

ABD'de Tüketici Güveni Ağustos ayında beklenmedik bir artış gösterdi. Bu durum, içinde bulunduğumuz çeyrekte, hanehalkı tüketimindeki güçlü konumu işaret ediyor.

Thomson Reuters/Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksi, önceki ayki seviyesi olan 72.3'ten, Ağustos ayında 73.6'ya yükseldi ve Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Bloomberg News'un anketine katılan 72 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin fazla değişmeyerek 72.2 seviyesinde kalması bekleniyordu.

Bekleyişlerde iki aydır görülen gerilemenin ardından, Ağustos ayındaki iyileşme, tüketicilerin artan istihdamın getirilerinden faydalandığını gösteriyor olabilir. Yükselen güven, hanehalkının Temmuz ayında perakende satışlarda görülen artışı sürdürmesine neden neden olabilir ve bu da, üçüncü çeyrek büyümesine destek sağlar.

Columbus, Ohio'da Huntington National Bank ekonomi direktörü George Mokrzan, "Tüketicilerin ardındaki temel göstergeler kötü değil" dedi ve "Tüketici finansmanı iyileşiyor. Daha kayda değer iyileşmeler görebileceğimiz noktaya doğru hareket etmekteyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 69 ile 75 arasında kaldı. Endeks son resesyonda ortalama 64.2'de kalmış ve haziran 2009'da sona eren ve 18 ay süren ekonomik gerilemeden önceki beş yılın ortalaması ise 89 seviyesinde gerçekleşmişti.