Advertisement

Dünyanın en değerli şirketi Apple Inc.'in hisseleri Cuma günü, iPad tablet bilgisayarlarının, yeni ve daha küçük versiyonunun ve yeni bir televizyon ürününün üretimine başlandığı spekülasyonu ile rekor kırdı ve şirketin değeri 600 milyar doların üzerine tırmandı.

Apple'ın hisseleri Cuma günkü kapanışta yüzde 1.9 değerlenerek 648.11 dolara yükseldi; şirketin toplam piyasa sermayesi ise 602.3 milyar dolar oldu. Dünyanın en değerli şirketinin hisseleri bu sene yüzde 60 arttı.

Araştırma şirketi Yankee Group, tablet satışlarının, 2015 itibariyle PC'leri sollayacağını tahmin ederken, Apple, daha küçük iPad versiyonuyla rakiplerini önceden bertaraf etmeye çalışıyor. Jefferies&Co.'nun analistlerinden Peter Misek, yeni iPad'lerin Ekim'de, televizyonun ise 2013'te satışa çıkabileceğini söyledi ve "iTV için tam üretime geçildiğine inanıyoruz" dedi.

Apple için alım tavsiyesinde bulunan Misek, fiyat tahminini de 800 dolardan 900 dolara yükseltti. Misek, fiyat tahmini için, TV ekranı üreticisi Sharp Corp., Apple iPad'lerin montajcılığını yapan Hon Hai Precision Industry Co. ve diğer TV parçaları tedarikçilerini baz aldı. Hon Hai'ın kazancı Temmuz'da aylık bazda yüzde 5 arttı.

Google Inc.'in Nexus 7'yi Haziran'da tanıtmasının ardından Microsoft Corp. bu yılın ilerleyen zamanlarında Surface tabletlerinin satışına başlayacak. Amazon.com Inc.'in Kindle Fire tabletleri ise geçtiğimiz yıl piyasaya sunuldu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Ağustos 2012 Salı, 17:50 Misafir gerçek altın teknolojidir, teknolojinin önünde hiç bir şey duramaz