Advertisement

ABD hisseleri, merkez bankaların para politikasını gevşetip gevşetmeyeceğine ve Avrupalı liderlerin bölgedeki borç krizini nasıl çözeceklerine yönelik söylentilerle düşerek Standard & Poor's 500 Endeksi'nin son iki aydır ilk haftalık düşüşüne doğru yol almasını sağladı.

Hewlett-Packard Co., talebin düşmesiyle yıllık kazancının, beklentileri karşılayamayabileceğini söyleyerek yüzde 4.7 değer kaybetti. Big Lots Inc., yıllık kazanç beklentisini kestikten sonra yüzde 19 geriledi. Best Buy ise şirket sahibi Richard Schulze ile durum tespiti anlaşmasına yönelik görüşmelerin devam ettiğinin açıklanmasıyla yüzde 1.5 yükseldi.

S&P 500 yüzde 0.4 gerileyerek New York saatiyle 09:39'da 1,408.41 puan oldu. Dow Jones ise 53.59 puan, yüzde 0.4, düşerek 13,119.17 puana indi.

ABD hisseleri, dün açıklanan Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanaklarında birçok politika yapıcının ilave teşviğin "yakın bir zamanda verilebileceği" üzerine görüş belirtmesiyle kayıplarını sildi.

Tennessee merkezli Brentwood şef yatırım yöneticisi Stephen Hammers, insanların yatırım yapmak için istekli olmadığını söyledi. Hammers, "Ne zaman önünüze teşvik görebileceğimize dair bir haber gelse, piyasalarda kısa vadeli bir çıkış göreceksiniz ama bu uzun sürmeyecek" dedi.