Advertisement

Asya'nın en gelişmiş ekonomilerinden Hindistan'ın Merkez Bankası, zayıf ekonomik görünümün vergi kazançlarını azaltabileceği ve petrol sübvansiyonlarındaki yüksek harcamalardan ötürü hükümetin bütçe açığı hedefini aşabileceğini belirtti.

Bankanın Perşembe günü yayınladığı yıllık raporunda, Mart 2013'e kadar mali zayıflık ihtimalinin bulunmasından ötürü, "rahatlığa" hiç yer olmadığına dikkat çeken merkez bankası, ticaretin en geniş göstergesi olan cari dengedeki açığın, sürüdürülebilir seviyenin üzerine çıkabileceğini söyledi.

Ekonomik istikrarı zedeleyecek tehditlerin önceden bertaraf edilmesinin gerektiğini savunan banka, Hindistan'ın son 9 yılın en zayıf büyümesinin tersine çevirilmesi için kamu yatırımlarının canlandırılmasına ihtiyacının olduğunu kaydetti. Hindistan Merkez bankası Temmuz'da 2012'nin genelinde yüzde 7'nin üzerinde seyreden enflasyonla mücadele etmek için faizleri sabit bıraktı ve dün de "fiyat artışının önlenmesinin," para politikasının en önemli noktalarından biri olduğunu ifade etti.

Bütçe açığı ve kazanç hedefleri karşısında ciddi riskleri olduğunun altını çizen kotak Securities Ltd.'ın ekonomistlerinden Suvodeep Rakshit, Standard&Poor's ve Fitch Ratings'in ülkeyi yakından izkediğini, bütçe açığı artmayı sürdürürse, kredi notunun düşebileceğini belirtti.

Hindistan Maliye Bakanı Palaniappan Chidambaram da bu ayın başlarında yakın zamanda mali konsolidasyon için bir yol haritası çıkaracaklarını söylemişti.

Hint hükümeti, özellikle dizelden gübreye kadar birçok alana yayılan sübvansiyon programları harcamalarını gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 2'nin altına düşürerek, bütçe açığı/GSYH hedefini bu yıl yüzde 5.8'den yüzde 5.1'e çekmeyi hedefliyor.