Advertisement

Küresel ekonomik verilerin sığınılıcak liman olarak görülen varlıkların talebini artırması ve Asya Borsalarının düşmesiyle yen bu hafta 16 önemli para biriminin çoğunluğu karşısında değer kaybetti.

ABD'de Perşembe günü açıklanan işsizlik başvurularının artması ve Avrupa ve Çin'deki imalat göstergelerinin daralma sinyali vermesinin ardından yen, dolar karşısında 12 haftanın en büyük haftalık yükselişine işaret etti. Avustralya doları, Avustralya Merkez Bankası Başkanı Glenn Stevens'ın, madendeki yükselişin sona ermesi hâlinde ülkenin para biriminin büyük ihtimalle değer kaybedeceğini söylemesi üzerine 1 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Küresel ekonomiye dair kaygıların devam ettiğini belirten Singapur'daki Forecast Pte'nin Döviz stratejistlerinden Lee Wai Tuck, yatırımcıların yene karşı diğer paraları sattığını söyledi.

Yen bugün, dolar karşısında 78.49'dan 78.58'e gerilerken, euro karşısında da 98.62'den 98.67'ye düştü. Euro, dolar karşısında Perşembe günkü New York kapanışının yüzde 0.1 altında 1.2557 düzeyinden işlem gördü.

Dolar karşısında 17 Ağustos'tan bu yana yüzde 1.3 artış kaydeden yen, 1 Haziran'da sonlanan dönemden bu yana yüzde 1.2 değerlendi.

Çin'in HSBC İmalat Endeksi Ağostos'ta 47.8 puana geriledi ve resmi rakamlarla da teyit edilmesi hâlinde ülkenin imalatının 10. ayında da daralacağına işaret etti.