Advertisement

Amerikan Merkez Bankası Fed'in daha fazla teşviğe gideceği spekülasyonu ve yatırım varlıkalrının rekor kırması ile dört ayın yükseğine çıkan altın haziran ayından beri en büyük haftalık kazancını kar satışları ile tırpanlıyor.

Spot altının onsu sekiz günde ilk kez düşerken yüzde 0.3 kadar kayıpla 1,665.07 dolara geriledi. Sarı metal, Singapur'da yerel saatle 13.56'da 1,667.02 dolardan alıcı buldu. Bloomberg veri tabanına göre ETF'deki altın varlıkları dün üst üste üç gün yükseliş göstererek yüzde 0.2 artışla 2,447.08 tona ulaştı.

 

Australia & New Zealand Banking Group Ltd analisti Natalie Rampono, “Fiyatlar dört ayın yükseğine ulaşmasının ardından konsolide edilebilir. Son vakitlerde şahit olduğumuz birkaç zayıf data ve birçok merkez bankasının para politikalarını genişletme potansiyeli altının gücünü sürdürmesi adına talep oluşturuyor." yorumunda bulundu.   

Külçe altının 14 günlük RSI'ı dün 70 seviyesinin üstünde çıkarak 72.7'e ulaştı. Bazı analistler bu seviyeyi "düşüşün eli kulağında" diye yorumluyor.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Ağustos 2012 Cuma, 10:07 Misafir yılan hikayesine döndü