Advertisement

Bank of China Ltd.'dan Shanxi Coal Energy Group Co.'ya kadar birçok şirketin kârlarındaki azalmasının etkisiyle Çin hisseleri değer kaybetti; Şanghay Bileşik Endeksi Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Shanxi Coal, Shenyin&Wanguo Securities'in kârının düşmesinin ardından yüzde 7.4 değer kaybederek kömür üreticileri arasındaki düşüşe öncülük etti. Bank of China, son 3 yılın en düşük kâr büyümesini açıkmasının ardından bankalar arasındaki kayıplara öncü oldu. Xinhua Haber Ajansı'nın, hükümetin emlak piyasasındaki kontrolleri güçlendirmek için yeni önlemler üzerinde çalıştığını yazmasının ardından Poly Real Estate Group Co. 4 ayın en düşüğüne geriledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8 kayıpla 2,095.51 puana geriledi. CSI 300 Endeksi yüzde 0.9 düşüşle 2,281.21 puandan işlem gördü. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.4 düştü. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.2 aşağıda kapandı.

Union Life Asset Management Co.'nun yatırım müdürü Larry Wan, Zayıf ilk yarı kazançları ve emlak sektörüne ilişkin endişelerin piyasayı aşağı çekmesinden ötürü volatilitenin yüksek olduğunu belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi, HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in öncü imalat göstergesinin bu ay daha hızlı daralma sinyali vermesi sonrasında bu hafta yüzde 0.9 düştü. Endeks bu yıl yüzde 4.6 geriledi ve tahmini kazançları 9.4 katına çekti.