Advertisement

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği Ukrayna'nın bağımsızlığının ilan edilmesinin 21. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Açıklamada, 21 yıl önce Ukrayna'nın bağımsızlık yolunu seçip, hukukun ve insan haklarının üstünlüğünün sağlanması ile sosyal temellere dayalı ekonomiyi ülkenin siyasi, ekonomik ve sosyal yaşamının en önemli temelleri olarak belirleyerek tarihinde yepyeni bir dönem başlatıldığı belirtildi.

2 Ocak 1922 tarihinde Ankara'da Ukrayna ile Türkiye arasında imzalanan Dostluk ve Kardeşlik Anlaşması'nın Ukrayna-Türkiye ilişkilerinde önemli rol oynadığı belirtiler açıklamada, Aralık 1991'de Türkiye'nin, Ukrayna'nın bağımsızlığını tanıyan ilk devletler arasında yer aldığı ifade edildi.

Açıklamada, "Bugünlerde Türkiye Ukrayna'nın en önemli ortaklarından biridir. Devletlerimiz arasındaki ilişkiler dostluk, iyi komşuluk ve karşılıklı anlayış ortamında gelişmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 25 Ocak 2011 tarihinde Ukrayna'ya gerçekleştirdiği resmi ziyareti sırasında taraflarca karşılıklı ilişkilerin stratejik ortaklık boyutuna çıkartılması, ayrıca Ukrayna ile Türkiye Cumhuriyeti arasında Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey'in oluşturulması niyetinin açıklanması, Ukrayna-Türkiye işbirliğinin geliştirilmesinin önemli bir aşaması olmuştur." denildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Ağustos 2012 Cuma, 10:46 Misafir umarım hep bağımsız kalır ve rusyanın eline düşmez. demokratik, parlementer, liberal bir ülke olur. insan hakları, özgürlükler, demokrasi ve vizyonel bir yönetim anlayışı ile bölgemize medeni katkı sağlar. bölgemiz, tek parti ya da diktatör hükümetler ile dolu. bunların yerine vizyonel ve rasyonel komşular istiyoruz. nice yaşlara ukrayna...