Advertisement

Euro, dolar karşısında zayıflarken, petrol ve metaller düştü, Avrupa hisseleri hayal kırıcı ABD ekonomik verileri ve Avrupa borç krizinde gösterilen zayıf ilerlemenin etkisiyle 12 haftadır ilk haftalık düşüşüne doğru yol aldı.

Euro, Londra saatiyle 12:05'de dolar karşısında yüzde 0.4 geriledi. Bakır yüzde 0.8 düşerken, petroldeki gerileme yüzde 0.4 oldu. Stoxx Europe 600 Endeksi çok değişmeyerek hafta genelindeki yüzde 1.9'luk düşüşüne doğru devam etti. Bu haftalık gerileme Haziran ayından bu yana ilk oldu.

Standard & Poor's 500 Endeks vadelileri yüzde 0.1'den daha az düştü. 10 yıllık hazine tahvilleri ise neredeyse son 3 ayın en büyük haftalık ilerlemesini daha da genişletti.

Alman Şansölye Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, bugün ve yarın Yunanistan Başbakanı ile buluşarak reformların hızını konuşacaklar.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından dün açıklanan verilerin ülkedeki işsizlik başvurularının beklenenden daha fazla çıktığını göstermesi üzerine, bugün yayımlanacak bir rapor öncesi ekonomistler, ABD'de dayanıklı mal siparişlerinin Temmuz ayında büyük ihtimalle arttığını söyledi. İngiltere İstatistik Kurumu tarafından bugün açıklanan rakamlara göre ülke ekonomisi beklenenden daha az daralma gösterdi.

Sidney merkezli Colonial First State Global Asset piyasa yatırım araştırma direktörü Stephen Halmarick, ekonomik verilerin gayet zayıf olduğunu söyledi. Halmarick, "Ralli, realiteden ziyade biraz umut kaynaklı olmuşa gibi görünüyor" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Ağustos 2012 Cuma, 15:37 Misafir umut değil bahaneyle spekülatif yatırımcı işi. yükselişe inandır sonra hemen sat.durum bu