Advertisement

ABD hisselerinin birçoğu, dayanıklı tüketim mallarına olan talebin düşmesi ve Avrupa'daki borç krizine yönelik endişelerin yükselmesi üzerine düşerek, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin son iki aydır ilk haftalık düşüşüne doğru ilerlemesini sağladı.

Yatırımcıların, performansları ekonomik büyümeye bağlı olan JPMorgan Chase & Co., Alcoa Inc. ve Caterpillar Inc. gibi şirketlerin hisselerini satmasıyla bu firmalar en az yüzde 0.7 geriledi. Yazılım firması Autodesk Inc., yıllık satış tahminini azaltmasının ardından yüzde 16 geriledi.

S&P 500 yüzde 0.1 gerileyerek New York saatiyle 10:26'da 1,400.67 puan oldu. Dow Jones 1.72 puan, yüzde 0.1'den daha az, yükselerek 13,059.18 puana çıktı.

US Bank Wealth Management küresel yatırım stratejisti John De Clue, "Hala süregelen bir şüphecilik var" dedi. De Clue, şu anda asıl endişenin ekonomik zayıflık olduğunu ve verilerin yumuşak geldiğini belirtti.

Makine ve iletişim araçları gibi dayanıklı tüketim mallarına olan talebin Temmuz ayında son 8 ayın en sert düşüşünü gerçekleştirmesiyle, hisseler geriledi ve firmaların yatırımda geri adım attığı sinyalini verdi.