Advertisement

Avrupa hisseleri, Alman Şansölye Angela Merkel'in Yunan hükümetine Euro Bölgesi'nde kalabilmesi için sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiği mesajını vermesi üzerine çok değişmeyerek Stoxx Europe 600 Endeksi'nin Haziran ayından bu yana ilk haftalık düşüşüne doğru yol almasını sağladı.

Maden şirketleri göstergesi en çok kayıp yaşayanlardan olurken, Rio Tinto Group yüzde 1.8, BHP Billiton Ltd. ise yüzde 1.3 değer kaybetti. Kablo ve endüstriyel temizlik makinesi üreticisi NKT Holding A/S, ikinci çeyrek satışlarının beklentilerin altında kaldığını açıklamasıyla yüzde 9'luk kayıp yaşadı. Nokia Oyj yüzde 4.2 yükseldi.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek Londra saatiyle 16:33'te 268.06 puana ulaştı. Avrupa hisseleri bu hafta genelinde yüzde 1.8'lik bir düşüşe doğru ilerlerken, bu 11 haftalık kazanca da ara verileceği anlamına geliyor. Buna rağmen gösterge endeksi bu yılın en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'ın yüzde 15 üzerinde seyrediyor.

Londra merkezli Spiro Sovereign Strategy direktörü Nicholas Spiro, "Yatırımcıları endişelendiren en büyük iki mesele, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkması ve bir Avrupa Merkez Bankası destekli İtalyan-İspanyol tahvil alımı programı, kalıcı endişe kaynaklarıdır" dedi. Spiro, Eylül ayında yatırımcı duyarlılığının son derece dalgalı olabileceğini belirtirken, yatırımcıların hayal kırıklığına uğradığına dair işaretlerin şimdiden gelmeye başladığını ifade etti.