Advertisement

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, ABD merkez bankasının ekonomiyi canlandırmak için ilave adım atma gücünün olduğunu söyledi.

Hükümet Reform Komitesi Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti California Senatörü Darrell Issa'ya Çarşamba günü yazdığı mektupta Bernanke, "Mali durumu düzeltmek ve toparlanmayı güçlendirmek adına Fed'in daha ileri adımlar atması için kapsam vardır" dedi.

Bernanke, Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 1 Ağustos'ta yapılan toplantısındaki ifadeyi tekrarlayarak merkez bankasının "gerekli ilave önlemler" alacağını söyledi. Fed Başkanı aynı zamanda daha önce Kongre'de yaptığı konuşmada belirttiği gibi parasal politikanın "her derde deva" olmadığını belirterek, diğer kurumlardaki politika yapıcıların da ekonomiyi geliştirmek adına adımlar ataabileceğini ifade etti.

Bernanke, daha önce gerçekleştirilen iki raundluk parasal genişleme kapsamında alınan 2.3 trilyonluk tahvil alımı da dahil olmak üzere, merkez bankasının şimdiye kadar aldığı önlemlerin daha güçlü bir toparlanmayı mümkün kıldığını ve deflasyona girme ihtimalini atlatmada yardımcı olduğunu ifade etti.