Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinde, euronun korunması ve birlikten yana bir yaklaşım göstermeye başlayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, koaliasyondaki ortaklarına, Yunanistan'ın eurodan çıkacağı sözlerini tartarak konuşmaları konusunda uyarıda bulundu.

Almanya'da iktidarın koalisyon ortaklarından Bavyeralı Hristiyan Sosyal Birliği'nin (CSU) liderinin Yunanistan'ın eurodan çıkması çağrısında bulunan sözlerini değerlendiren Merkel, krizle mücadelenin hâlâ "karar aşamasında" olduğunun altını çizerek, bu tür yorumların "zarar verici" olduğunu belirtti. CSU Genel Başkanı Alexander Dobrindt Pazar günü Alman Bild gazetesine Yunanistan'ın önümüzdeki yıl 17 üyeli Euro Bölgesi'nin bir parçası olmayacağını söylemişti.

Alman televizyon kanalı ARD'ye konuşan Merkel, "Herkesin sözlerini tartması gerektiğini" belirtti ve Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın, ülkenin borç krizinin azaltılması için "ciddi çaba" gösterdiğini, Almanya'nın da kriz başındaki duruşunu sergilemeyi sürdüreceğini savundu.

Merkel aynı zamanda kalıcı kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması ESM'nin de krizin aşılması için "tamamen gerekli" olduğu belirterek, Alman Federal Anayasaya Mahkemesi'nin de 12 Eylül'de önlemlemleri onaylayacağından emin olduğunu ifade etti.

Euro Bölgesi mali birlik anlaşmasına dikkat çeken Alman Şansölyesi, "Sanırım ESM için yeterince iyi argümanlar sunduk" dedi.

Alman lider ayrıca Avrupa Merkez Bankası'nın da euronun istikrarının korunması görevinin olduğunu, bu sebeple de AMB Başkanı Mario Draghi'nin alacağı tüm kararların da bu görev çerçevede olacağını söyledi.