Advertisement

İtalya Başbakanı Mario Monti,  ekonomik büyümeyi destekleyici politikalar hazırlığında olan hükümetinin, bütçe disiplinine odaklanmayı sürdürmesinin gerektiğini belirtti.

Roma'daki görüşmelerin ardından Bakanlar Kurulu'na bir açıklama gönderen Monti, hükümetin, bir yandan tüketimi ve yeni şirketlerin açılmasına destek verecek ve enerji maliyetlerini aşağı çekecek önlemleri ortaya koyarken, bir yandan da borçların azaltılması ve varlık satışlarına odaklanacağını söyledi.

İtalya Kalkınma Bakanı Corrado Passera ise "Kamu finansmanı kontrol altında değilse, büyüme ihtimali yok" açıklamalarıyla dikkat çekerek, her bakanın kendine göre bütçe disiplini ve büyüme hedeflerini tutturmaya yönelik bir planı olduğunu belirtti. Passera, yeni önlem çalışmalarının ne zaman tamamlanacağına ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

18 aylık görev döneminin ilk yarısında İtalya'da kemer sıkma önlemlerini uygulamaya koyan Monti, ülkeyi 2001'den bu yana gördüğü en kötü krizinden çıkaracak politikalar üzerinde çalışıyor.

İtalya'nın eski başbakanı Silvio Berlusconi'den Kasım'da görevi devralmasından bu yana Monti, yakıt, emlak ve lüks vergilerini artırma yoluyla ülkenin bütçe açığını azalttı ve borçlanma maliyetlerini de aşağı çekti.