Advertisement

ABD'den Çin'e hükümetlerin ülke ekonomilerini toparlamak adına ek teşviğe gidecekleri görünümü ile yatırımcının kendini enflasyona karşı koruma güdüsü ile altın 2010 yılından beri en çok tırmanışı göstermeye hazırlanıyor. 

Bloomberg araştırmasına katılan traderlar ile Güney Hindistan Haydarabad'ta 25 Ağustos tarihinde konferansa katılan analistlerin medyan tahminine göre külçe altın bu yıl kazancını yüzde 15'e genişletirek onsu 1,800 doları bulabi lir. Bloomberg veri tabanına göreyse bu 2010 yılındaki yüzde 30'luk artıştan sonra en çok artış olur.

 Avrupanın borç krizinin güveli, liman talebini desteklerken Amerikan Merkez Bankası Fed'in de içinde olduğu merkez bankalarının poltikalrını daha fazla gevşetecekleri spekülasyonu ile altın kazancını 12. yıla taşımaya hazırlanıyor. Enflasyona karşı korunma isteği ile yatırım varlıkları rekorunu genişletebilir.

 INTL FCStone Inc kıymetli metaller küresel başkanı Jeffrey Rhodes, konuyla ilgili “Euro Bölgesi bir hayli geç kaldı ama bu sorunların yol olduğu anlamına gelmiyor. ABD ekonomisi ağır ilerliyor ve QE3'ün gelmekte olduğuna dair kanıtlar da artıyor. Bu durum da piyasaya yön veriyor." yorumunda bulundu. Rhodes, altının yıl sonunda 1,975 dolar olacağını tahmin ediyor.