Advertisement

Çin Başbakanı Wen Jiabao ve Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin yatırımcıları büyümeyi destekleyeceklerine ikna etmesiyle Japon hisseleri önce kazanç sağladı; ardından Çinli şirketlerin kazançlarındaki sert düşüşten olumsuz etkilenerek düşüşe geçti.

Kuzey Amerika'yı en büyük pazarı sayan Fuji Heavy Industries Ltd., yenin dolar karşısında geri adım atmasının ihracat tahminlerini iyileştirmesiyle yüzde 0.8 değer kazandı. Satışlarının yüzde 14'ünü Çin'de gerçekleştiren inşaat makinaları üreticisi Komatsu Ltd. yüzde 1.1 düştü. Olympus Corp., ITX Corp. birimindeki telekomünikasyon işini satmayı kabul etmesinin ardından yzüde 4.5 primlendi. Kansai Electric Power Co., 1980'den bu yana ilk kez ara temettü ödemesi yapmayacağı haberi üzerine değer kaybetti.

Topix Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 755.37 puana geriledi. Endeks daha erken saatlerde yüzde 0.7 yukarıda seyrediyordu. Nikkei 225 Endeksi ise yüzde 0.2 kazançla 9.085.39 puana çıktı. Fed'in bu hafta Wyoming'te Jackson Hole'da yapacağı sempozyumun öncesinde işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 30 altındaydı.

Ekonominin küresel çapta kötüleyerek, Çin de dahil olmak üzere ülkelerin piyasaları destekleyici hamlelerde bulunacağı beklentilerini artırdığını belirten Mizuho Asset Management Co.'nun yatırım yöneticilerinden Seiichiro Iwamoto, beklentilerin genellikle yeni desteklediğini ancak bu kez yatırımcıların rahat görünmesinden ötürü bunun olmadığını söyledi.