Advertisement

China Petroleum&Chemical Corp.'tan Haitong Securities Co.'ya kadar Çin'deki birçok şirketin zayıf kâr rakamları açıklanmasının ülkenin yavaşlamasının derinleştiğine ilişkin endişeleri artırmasıyla Çin Borsası 2 haftanın en büyük düşüşüne işaret etti.

Sinopec olarak da bilinen Asya'nın en büyük petrol rafinerisi China Petroleum, 2008'den bu yana en düşük yarı yıl kârını açıklamasının ardından yüzde 1 düştü. Haitong da 6 aylık kârının azaldığını söylemesi üzerine yüzde 3.5 değer kaybederek, finansal aracı şirketler arasındaki kayıpları devam ettirdi. Çin'in en büyük ikinci rüzgar türbinleri üreticisi Xinjiang Goldwind Science&Technology Co. ise ilk yarı kârının yüzde 83 düştüğünü açıklamasıyla rekor düşük seviyeye geriledi.

Yatırımcıların şirketlerin ilk yarı performanslarını gördükten sonra bu çeyrekteki kazançlarından ötürü daha da çok endişelenmeye başladıklarını söyleyen Dazhong Insurance Co.'nun Şanghay'daki fon yöneticilerinden Wu Kan, hükümetin ekonomiyi destekleyecek araçlarının sınırlı olduğunu, politika yapıcıların faiz indirebileceğini ancak bunun da enflasyonu tetikleyebileceğini anlattı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.4 kayıpla 2,062.17 puana gerileyerek Şubat 2009'dan bu yana en düşük kapanışına yöneldi. CSI 300 Endeksi yüzde 1.8 düşüşle 2,235.21 puandan işlem görürken, Hang Seng China Enterprises Endeksi de yüzde 0.9 aşağıda seyretti. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi Cuma günü yüzde 0.2 düştü.