Advertisement

ABD mahkemesinin Samsung'un Apple patentini ihlal ettiğine hükmetmesi ve gelişen piyasa şirketlerindeki kurumsal kazançların yavaşladığına dair kaygıların etkisiyle MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 3 haftanın en düşüğüne geriledi.

Samsung Electronics 4 yılın en sert düşüşünü kaydederek, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ndeki en büyük olumsuz faktörlerden biri oldu. Tayvanlı sentetik lastik üreticisi TSRC Corp., daha düşük kâr açıklamasının ardından yüzde 6.9 değer kaybetti. Güney Koreli bonmarşe operatörü Shinsegae Co., Moody's'in ülkenin kredi notunu yükseltmesinin ardından primlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 962.06 puana geriledi ve 3 Ağustos'tan bu yana en düşük kapanışını yaptı. Şanghay Bileşik Endeksi, Çinli sanayi şirketlerinin kârının Temmuz'da bu yılın en sert düşüşünü kaydetmesiyle yüzde 1.4 indi.

Xinhua Haber Ajansı'nın 25 Ağustos tarihli haberine göre Çin Başbakanı Wen Jiabao, ihracatı desteklemek ve büyüme hedeflerini tutturmak üzere ekstra önlem alınması çağrısında bulundu.

Bölgedeki şirket kazançlarının küresel yavaşlamadan ciddi olarak etkilendiğini söyleyen Tisco Asset Management Co.'nun yatırım genel müdütü Saharat Chudsuwan, büyük ekonomilerin yeni teşvik uygulayacağı iyimserliğinin bulunduğuna dikkat çekti.

Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.3; Vietnam'daki VN Endeksi yzüde 3.1 ve Güney Kore'deki Kospi Endeksi yüzde 0.1 azaldı.