Advertisement

Bakır, en büyük kullanıcılar olan ABD ve Çin'de politika yapıcıların ekonomik büyümeyi teşvik ederek ham maddelere olan talebi yükselteceği söylentisiyle New York'ta yükselişe hazırlanıyor.

Comex'te bulunan Aralık vadeli kontratlar, Londra saatiyle 10:34'te az değişerek 3.49 dolardan işlem gördükten sonra yüzde 0.6 tırmanarak pound başına 3.5115 dolardan işlem gördü. Londra Metal Borsası bugün kamu tatilinden dolayı kapalıydı.

Ben S. Bernanke, Cumhuriyetçi Parti'nin Kaliforniya temsilcisi Darrell Issa'ya 22 Ağustos'ta yazdığı mektupta daha ileri Fed müdahalesi için kapsam bulunduğunu söyledi.Bernanke, 31 Ağustos'ta Kansas City Fed'in yıllık ekonomik sempozyumunda bir konuşma yapacak.

Şanghay merkezli Dongxing Futures Co. analisti Zhang Tianfeng, Fed'in parasal gevşemeye yönelik müdahaleleri konusunda beklentilerin arttığını söyledi. Tianfeng, "Politika yapıcıların artacak bir faiz oranı ve yükselen rezerv zorunluluğunun enflasyonu karıştıracağı yönünde endişelendiği Çin'le karşılaştırıldığında, ABD'nin parasal gevşeme konusunda daha rahat olduğu gözlemleniyor" dedi.

Çin merkez bankası, Haziran ve Temmuz aylarında faiz oranlarını düşürürken, aynı zamanda Kasım ayında başlamak üzere bankalardan istediği rezerv zorunluluğunda üç kesintiye gitti.

Aralık vadeli bakır, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 1.3 yükselerek ton başına 56,350 yuan (8,863 dolar) oldu ve 20 Temmuz'dan bu yana en aktif kontrat için zirve fiyata çıktı.